Vrakuňa bude mať cestu do Pharos a Avionu od Vrakunskej cesty

Pharos Urban plán

Pharos Urban plánVrakuňa bude zrejme prepojená s nákupným centrom Pharos. Vyplýva to z pohľadu na plány výstavby niekoľko rokov postupujúcej stavby v blízkosti letiska. Hoci by sme si mysleli, že nákupných centier je na Slovensku a konkrétne v Bratislave dostatok, pravdou je, že Pharos, ktorý sa už niekoľko mesiacov nachádza na dopravnom značení skôr, ako vôbec stojí, nebude typickým nákupným centrom, ale na sektory rozdeleným priestorom samostatných obchodov. Celkom prvý z nich bude Bauhaus, nemecká sieť podobná sortimentom na Baumax a Hornbach. Práve v tesnej blízkosti toho druhého vyrastie nová konkurencia.

Z nákresov a plánov spoločnosti Development 4, ktorá je autorom návrhov, vyplýva, že cesta, ktorá sa v súčasnosti kľukatí na hranici Vrakune a Ružinova v blízkosti starého Darexu a Mea Pulpa útulku pre bezdomovcov, sa cesta vyberie aj smerom k Vrakunskej ceste. Tá pritom potrebuje nevyhnutne odľahčiť a premyslieť pripojenie smerom k Avionu a Hornbachu. Zdá sa, že výstavbou Pharosu sa konečne Vrakunčania dočkajú tohto napojenia, ktoré skráti cestu do IKEY možno aj o 10 minút v hustejšej premávke a zároveň minimalizuje riziko na železničnom priecestí, ktoré na Ivánskej ceste v Ružinove je.

Napojenie z Pharosu do Vrakune
Už dnes je viditeľné ukončenie zdvihnutej cesty v blízkosti autobazáru. Vyzerá, akoby sa mala dvíhať ponad železnicu a pokračovať na cestu. Tam však nie je priestor na napojenie. Podľa plánov, ktoré sú mierne otočené, to však vyzerá nasledovne. Cesta bude naozaj pokračovať ponad koľaje, ale aj ponad Vrakunskú cestu smerom k bazáru. V tejto oblasti zrejme zanikne jedna z budov a cesta sa za klesania otočí a napojí z opačnej strany na cestu Vrakunskú. Očakávame preto aj semafory na doteraz priamej ceste. Verme, že výstavba počíta s väčším záujmom o túto trasu, ako sa na prvé očakávanie zdá.

Zdroje:
– nákresy urbanistického plánu: http://www.pharospark.sk/sk/content/urbanisticky-koncept