Aby sme sa nehanbili za Vrakuňu, podporujeme Martina Kuruca

Martin Kuruc

(ČLÁNOK NIE JE SÚČASŤOU KAMPANE MARTINA KURUCA. Vysvetlenie v závere)
Náš malý magazín nepotreboval príliš premýšľať nad podporou budúceho starostu. Dlhšie som sledoval stránky LepšiaVrakuna.sk, ktoré sa venovali dobrovoľníctvu, záchrane detských ihrísk, záchrane zelene a ulíc vo Vrakuni. Skupina ľudí vedená Vrakunčanom Martinom Kurucom sa opakovane púšťala do nezištného zveľaďovania ulíc Vrakune, detských ihrísk a podobne. Dobrovoľnícka činnosť, pre ktorú je potrebný čas, odvaha, ale hlavne chuť niečo zmeniť, však prerástla, aj keď nie hneď, v zámer kandidovať na pozíciu starostu. V súčasnosti sa už s jeho tvárou stretávame aj na billboardoch. Z počiatku rozhodnutý nebol, dnes má však jasno. Rád by zmenil Vrakuňu, ktorá je spolu s Petržalkou v očiach zvyšku Slovenska vnímaná ako stoka hlavného mesta a problémová štvrť. Jeho volebný program však prináša ciele, ktoré nie sú nesplniteľné a pokiaľ bude vôľa všetkých slušných ľudí, máme v našej mestskej časti veľmi veľké šance vykonať ešte veľké veci.

Vrakuňa potrebuje lepšie meno

Každý vo Vrakuni to pozná. Ak chcete pred niekým prezradiť, odkiaľ ste, v niektorých kruhoch sa dokonca hanbíte povedať pravdu. Stretávame sa s tým opakovane, ale prekvapivo zaskočene reagujú aj ľudia mimo Bratislavy. Občas dokonca vie pobaviť a ľudí fascinovať, keď Vrakunčan prizná, že má z okna výhľad na „Pentagón“, pričom nasleduje od zvedavcov mnoho ďalších otázok. Následne vyznieva ešte viac prekvapujúco fakt, keď sa dozvie niečo viac o prekvapivej kedysi pokojnej minulosti hrdého paneláku Hydrostavu. Severné či východné Slovensko, v mnohých končinách našej malej krajiny sa stali Vrakuňa a Petržalka známe pre rôzne kriminálne príbehy, policajné zásahy a kriminalitu. Vrakuňa však sama o sebe v poslednom čase ešte výraznejšie, zatiaľ čo o Petržalke počuť stále menej a menej. Môže za to niekoľko vrážd, až príliš slávny „pentagón“, streľba na ulici pred pár rokmi, hľadanie pôvodne neznámeho vraha mladíka na zastávke Estónska, spojenia tvoriace z Vrakune raj drogových dílerov, obrovské množstvo striekačiek pohodených niekde na chodníkoch, na schodoch bytoviek, v detských preliezačkách a všade tam, kde je možné užívať drogy a nebyť na očiach. Návšteva zelene v okolí lesoparku je taktiež riskantná. Cez deň sa v šľapkách môžete zraniť na pohodenej ihle, podvečer môžete pri vode naraziť na drogujúcich a agresívnu mládež. O pokojnej mestskej časti ma nepresvedčila ani nedávna večerná cesta do hypermarketu skrz ulice v okolí Bebravskej, kde šlo pre partiu bitky chtivých mladíkov doslova o život, a to len pre zámer nerušene v tichosti prejsť po rovnakej ulici.

Zmenu tejto mienky, ktorú tvoria mimo Bratislavu hlavne médiá a nespokojnosť ľudí, si želám zmeniť a nie som jediný. Pre vyššie spomenuté problémy som sa opakovane snažil nájsť riešenia. Vrakuňa však má viac problémov, ktorým je potrebné sa venovať. Zlepšiť podmienky pre rodiny, pre mladých, aj pre starších. Umožniť rozvoj kultúry, vzdelávania, aj zelene.

Doteraz nič nepomohlo
Doteraz sa v našej mestskej časti nestalo nič zásadné, čo by pomohlo, alebo prinieslo náznaky zmeny v tom, kam sa Vrakuňa uberá. Chýba nám vízia a zámer niekoho, pre koho budú problémy Vrakune prioritou a mali by byť prioritou s tým, že má moc a príležitosť ich riešiť. Program nezávislého kandidáta Martina Kuruca čítať ani nepotrebujete, ak poznáte jeho doterajšiu prácu vo Vrakuni, pretože viete, že vás nesklame. Chce zlepšiť mnohé a pre doterajšiu prácu má podporu týchto stránok. Želám si bohatší život vo Vrakuni, vyššiu bezpečnosť, menší strach vychádzať večer von a nebáť sa zájsť za zatúlaným psom aj do tmavých uličiek, kde vás nevyruší feťák s rozžhavenou lyžičkou. Vo volebnom programe dokáže nájsť každý body, ktoré ho oslovujú. Spomínaná znižujúca sa životná úroveň, prevencia kriminality a ochrana individuálnej slobody každého jedného obyvateľa mestskej časti, sú dôležité oblasti. Systém boja proti kriminalite je bodom, ktorý bude ťažké splniť, no Vrakuňa ho potrebuje. Program sa však nijako neobmedzuje len na problémy, ktorým sa venuje tento článok. Svoje priority vidí hlavne v rozvoji a správnom nakladaní s financiami mestskej časti. Čiže oblasti, ktoré tak výrazne viditeľné mimo Vrakuňu už byť na prvý pohľad nemusia. Vrakunčania, často nepoznajú žiadne vrakunské podujatie, či festival mimo septembrové tradičné hody, alebo vrakunský beh. Sám by som privítal zmenu a obohatenie možností aj v tomto smere. Keďže však mnoho problémov potrebuje mnoho času, viem, že 4 roky sú možno málo, inokedy môžu byť dostatočným časom na splnenie a zásadnú zmenu.

Martin KurucVyjadrenie redakcie k podpore
Pán Martin Kuruc tieto stránky neoslovil a za podporu nijakým spôsobom nezaplatil. Nemal záujem o tento článok a podporu mu touto formou ponúkam sám, možno ako poďakovanie za zmenu názoru a rozhodnutie kandidovať, ako aj za jeho program uvedený na lepsiavrakuna.sk/chcem-lepsiu-vrakunu/, ktorý obsahuje trefné body a snahu riešiť skutočné problémy Vrakune.

foto použitá z lepsiavrakuna.sk