Malý Dunaj je plný života, objaviť môžete viac ako 7 druhov vážok a iné zvieratá

Vážka vo Vrakuni

Vážka vo VrakuniMalý Dunaj nás vo Vrakuni priláka najčastejšie v čase prechádzok s deťmi, či v čase voľna. Okrem milovníkov splavu, ktorých je čoraz viac, sa sem tam preženie zúrivý a prehnane hlučný vodný skúter v miestach od mosta pri kruháči, no i tak sa dá vrakuňský úsek Malého Dunaja nazvať pokojným a príjemným miestom. Sezónne tu nachádzame plávať labute. Spolu s divými kačkami tu tvoria neoddeliteľný jesenný kolorit, ktorý priláka aj deti s chlebíkom a rožkami, aby sa kochali nad papajúcimi vtákmi. Občas prekvapia kormorány, prípadne čajky. Kačky však v počte určite kraľujú. Medzi stromami sa preháňajú drobné vtáčiky, ktorých názvy si neodvážime hádať. No vtákmi to určite nekončí.

Nádherné vážky tu majú svoje kráľovstvo
Svoje doslovné kráľovstvo tu majú krásne vážky. Najčastejšie stretnete jasne modré až čierne vážky, ktoré sú pre pozorné oko neprehliadnuteľné. Veľmi pekný je druh zelených trblietavých vážok, druh bielozelenej vážky, prípadne hneď niekoľko druhov drobných menej farebne sfarbených. Druh zelenomodrej vážky, ktorú sme našli len náhodou v tráve pri sledovaní celkom iného hmyzu, bol nakoniec len do počtu celkovo asi siedmych druhov vážiek, ktoré sme dokázali za štyri hodiny spočítať. Zaujímavé sú však aj rôzne druhy vodného hmyzu, ktorý vidieť najmä na miestach, kde je voda čistejšia a dno len postupne klesajúce do hĺbky.

Toto miesto si určite zaslúži ochraňovať a zachovávať pre ďalšie generácie. Podrobný náhľad však odkrýva aj rôzne nečistoty, ktoré tu ľudia buď priamo hádžu do vody, alebo ich priplaví prúd vody z iných miest.