Malej kaplnky na Hradskej ulici sa dotkli len sprejeri

Malú staršiu kaplnku na Hradskej ulici za kruhovým objazdom na bočnej ceste smerom k Ružinovu stretáva mnoho ľudí denne, no ani si nevšimne, o čo ide. Budova hneď vedľa rušnej cesty smerujúca k mostu cez Malý Dunaj je k ceste otočená zadnou stranou mimo zraky ľudí. Čo je však na nej zarážajúce, že hoci je malá budova tým čím je, neubránila sa útokom sprejerov a vandalov. Tí si z práve zadnej strany spravili svoje „maliarske plátno“ a zohavili múry i tak už celkom poškodenej zadnej steny budovy.

Okrem sprejerov by sa jej mohli dotknúť maliari, omietači aj umelci. Nemala by ale samotná cirkev financovať obnovy kostolov, kláštorov, krížov, cirkevných miest a podobne? Je ťažko povedať, či je vôbec cirkev majiteľom tejto nehnuteľnosti, no ak je tomu tak, mohla by sa o budovu postarať. Disponuje predsa len nesmiernym bohatstvom, majetkom aj financiami. Možno by ju mohli viac zviditeľniť, čím by mohla byť zaujímavou zastávkou pre Vrakuňu. Sú mestá, kde si podobných stavieb aj novodobých oveľa viac vážia.

stranou mimo zraky ľudí. Čo je však na nej zarážajúce, že hoci je malá budova tým čím je, neubránila sa

Kaplnka Hradská

Link na polohu kaplnky

2 komentáre

  1. na Slovensku si nevedia ľudia vážiť ničoho. nikde nič.

  2. Vo Vrakuni sa okrem starého kostola z roku 1879 nachádza aj táto kaplnka svätého Petra a Pavla z roku 1880. Kaplnka plnila svoj význam v minulosti pretože oproti nej sa vyberalo mýto a neďaleko sa nachádzal starý most ale to je o inom. Cirkev už viac ráz prejavila záujem o kaplnku len žiaľ nie je majetkovo vysporiadaná čím sa sťažuje jej ďalšia rekonštrukcia kaplnka je dokonca zapísaná medzi pamätihodnosti mestskej časti. Vo Vrakuni sa nachádza ešte jedno takéto pamätné miesto a to je na poli kde je postavený kríž pri neštastí ktoré sa odohralo v roku 1897 v tomto prípade jeho ďalšia obnova viazne tiež na tomto probléme.

Komentáre sú uzavreté.